Francisco Montilla Dorrego

Artikel

Meer dan een tropische droom: de realiteit van werken in Suriname

Emigreren. Voor de één een langgekoesterde droom, voor de ander een nachtmerrie. In dit artikel wordt u dan ook geen emigratie‑ideaal voorgeschoteld. Wat u wél krijgt, is een inkijkje in hoe het is om te wonen en werken in Suriname. Een land met een diepe historische band met Nederland, dat aan de vooravond staat van ingrijpende maatschappelijke en economische veranderingen. Juist die ontwikkelingen maken Suriname bijzonder interessant voor (young) professionals uit Nederland en omstreken.

Eerder was ik met veel plezier actief binnen de redactie van The Accountables. Inmiddels woon ik bijna twee jaar in Suriname. Met de Nationale Carrièrebeurs op 24 en 25 april in aantocht leek het me leuk om via deze publicatie anderen te informeren over de kansen die er liggen in het Caribisch gebied.

Mijn stap om te emigreren kwam niet uit het niets. Een (kleine) jongensdroom van mij was altijd al om in het buitenland te wonen en te werken. Weg van het bekende, uit de comfortzone, jezelf onderdompelen in andere culturen, gewoontes en perspectieven. Dat idee sprak me al jaren aan. In 2024 werd die droom concreet, nadat ik in contact kwam met mijn huidige werkgever. Ze hadden een positie beschikbaar op hun nieuwe kantoor in Suriname.

Was Suriname daarbij een voor de hand liggende bestemming? Absoluut niet. Hoewel mijn partner half Surinaams is – geboren en getogen in Rotterdam – en ik na jaren samen behoorlijk vertrouwd was geraakt met de Surinaamse cultuur, had ik het land zelf nog nooit bezocht. Mijn beeld was beperkt tot tropische warmte, waanzinnig eten en een harmonieuze mix van culturen en achtergronden. Wat me daar professioneel te wachten stond, wist ik eigenlijk niet.

Met een enkeltje Paramaribo op zak, waagde ik de sprong in het diepe. Inmiddels kan ik met overtuiging zeggen: het was een van de beste keuzes die ik heb gemaakt.

Suriname – en breder: de Caribische regio – biedt voor veel mensen aantrekkelijke kanten. Een aangenaam klimaat, een sterke eigen identiteit gevormd door invloeden uit verschillende continenten, ongekende gastvrijheid en fantastisch eten. Is het leven altijd eenvoudig, op ruim 7.000 kilometer afstand van wat ooit ‘thuis’ was? Zeker niet. Er zijn zeker momenten die minder rooskleurig zijn, die de nodige uitdagingen met zich meebrengen.

Waar ik vooral bij stil wil staan, zijn de carrièrekansen die zich aandienen. Suriname is een land in ontwikkeling. Een relatief jong land, dat afgelopen november – zeer feestelijk – vijftig jaar onafhankelijkheid vierde. Een land dat voor 93 procent uit regenwoud bestaat, bijzonder vruchtbaar is en rijk aan natuurlijke hulpbronnen. Juist die rijkdom vormt het aanknopingspunt voor de ontwikkelingen die het land te wachten staan.

Recent zijn er significante olievelden voor de kust ontdekt. Meerdere internationale partijen hebben zich inmiddels gecommitteerd aan investeringen richting 2028: het jaar waarin de eerste vaten Surinaamse olie op de markt worden gebracht. De impact hiervan laat zich raden. In de tweede helft van dit decennium zal de economie naar verwachting een ongekende impuls krijgen. Buitenlandse valuta zullen in volumes het land binnenstromen die Suriname niet eerder heeft gekend. Investeringen in publieke voorzieningen zoals onderwijs, gezondheidszorg en infrastructuur zullen versnellen. En ook sectoren buiten de oliesector zullen hiervan profiteren.

Tegelijkertijd kampt Suriname – net als veel andere landen in de Caribische regio – al jaren met braindrain. Jongeren vertrekken vanwege beperkte ontwikkelmogelijkheden naar met name Nederland en de Verenigde Staten. Dat maakt het land kwetsbaar, juist nu er in de komende jaren een grote behoefte zal ontstaan aan vakspecialisten: van offshore en techniek tot IT, zorg en finance & control. U voelt waarschijnlijk al waar dit verhaal naartoe gaat.

Inderdaad: kennis en kunde uit het buitenland zijn meer dan welkom. Suriname beschikt over veel lokaal talent, vol ambitie en potentie. Maar de vraag is of dat alleen voldoende zal zijn om de komende transformatie te dragen. Dat biedt kansen voor de Surinaamse diaspora én voor professionals zonder directe band met het land, maar met de wens om impact te maken.

Wat werken in Suriname voor mij persoonlijk kenmerkt? Ondernemerschap en impact. Er is nog veel onontgonnen terrein, figuurlijk gesproken. Dat betekent dat kansen niet alleen zichtbaar zijn, maar ook daadwerkelijk te benutten. Je kunt bijdragen aan initiatieven die in Nederland als vanzelfsprekend worden gezien, maar hier van grote betekenis zijn voor verdere ontwikkeling en professionalisering.

De markt is volop in beweging, wat maakt dat je sneller verantwoordelijkheid krijgt dan in een meer traditionele, corporatieve omgeving. Je komt eerder in aanraking met strategische vraagstukken en uiteenlopende rollen. Tegelijkertijd vraagt dit ook iets van jezelf: eigenaarschap over je ontwikkeling, flexibiliteit en het vermogen om te werken binnen andere normen, waarden en gewoontes. Werkt het overal zo? Zeker niet. En daarom blijft het essentieel om goed naar jezelf te kijken en te voelen wat bij je past.

Suriname staat aan de vooravond van grote veranderingen, net als delen van de bredere Caribische regio. Voor professionals die verder willen kijken dan de gebaande paden en hun expertise daadwerkelijk willen inzetten, ontstaan hier kansen om impact te maken én zich professioneel te ontwikkelen. Op de Nationale Carrièrebeurs op 24 en 25 april in Amsterdam bieden zowel het Surinaamse als het Caribische paviljoen de mogelijkheid om te verkennen of deze fase en deze regio bij u passen.

 

 

 

 

0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *